Nikdy som nebola veľký nadšenec pohybu, a tobôž som nemyslela na to, že by som mohla cvičenie praktizovať sama doma. Už v škole na telesnej to vyzeralo biedne. Spomeniem taký trapas, keď som sa na lyžiarskom ako jediná začiatočníčka nedostala na vlek a učiteľ telesnej ma ťahal po pádoch zo svahu, zatiaľ čo cez zaťaté zuby bolo počuť: “Toto som jakživ nevidel”. A to mal už vtedy za sebou dlhoročnú prax telocvikára.
Trénujem aj pevnú vôľu
Všeobecne by som to definovala tak, že akýkoľvek šport, ku ktorému je potrebné náčinie, je pre mňa tabu. Pre moju bezpečnosť, ale najmä bezpečnosť tých, čo sú okolo mňa. Možno je to preto, že som v detstve veľmi nebola vedená k žiadnemu športu. No postupne som si začala uvedomovať dôležitosť pravidelného pohybu. Neúspešných pokusov realizovať ho bolo veľa, až kým som sa od minulého roka nenaštvala. Že až tehotenstvo, resp. stav po ňom ma donútili buchnúť päsťou po stole a zrazu som tú pevnú vôľu niekde v sebe vyhrabala.

Po pôrode som síce mala navyše len štyri kilá, a prvé tri mesiace mi samozrejme bolo jedno ako vyzerám a koľko vážim. Ja som vždy mala nejaké kilá navyše. Keďže som vedela, že budem najbližších X mesiacov prevažne doma, nastal ten pravý čas začať sa hýbať, aby som mala dosť síl a energie pri Riškovi. No a kde inde ako doma. (Najmä ak by zdedil hyperaktivitu po svojom ockovi, čo vyzerá, že tak aj bude…). A tak som začala googliť.
Odhliadnuc od toho, že som teraz na materskej, fitká mi nikdy nejak nevoňali. A tak pre mňa cvičenie doma bolo a je spojenie príjemného s užitočným. Hľadala som cviky pre ženy, po pôrode, tak na pol hodinku, pre začiatok. Cieľom bolo schudnúť, ale najmä spevniť všetky partie tela.
Cvičenie na doma pre ženy
Začala som s jednoduchými cvikmi odporúčanými ženám po pôrode, aby som sa postupne rozhýbala. Keď som sa už cítila komfortnejšie, pribúdali opakovania či série. A potom som už potrebovala niečo, čo bude mať hlavu a pätu a hlavne niekoho, kto bude cvičiť “so mnou”. Až som naďabila na Péťu.
1. Péťa Elblová (fitbypeta.cz; @jmenujisepeta; @fitbypeta)
Už ani neviem ako som Petin profil na instagrame našla, ale som rada, že sa tak stalo. Okrem toho, že vydala už druhý e-book s 8-týždňovým tréningovým plánom, zdravými receptami a motiváciou k cvičeniu, nahráva rôzne videá na svoj YT kanál. Práve to je niečo, čo je súčasťou takmer každého môjho rána. 30 minútové tréningové videá zamerané na rôzne časti tela, rôznorodé cviky, stále nové výzvy, a ako čerešnička na torte, fakt dobrá hudba 🙂 Neustále sa zlepšuje a vždy čakám, čo nové vymyslí.
Keď chcem vypnúť, zapnem
2. Neonka
Ako sa dá s Neonkou cvičiť doma?
Po prihlásení do svojho účtu na www.neonka.sk nájdete rôzne cvičenia v podobe videí, aby ste nevyšli z cviku. Ja som pred časom začala chodiť na bodypump, ale keďže sa to teraz nedá, je fajn, že prišli s možnosťou videí na trénovanie doma.
P.S.: Áno, bodypump sa cvičí so špeciálnym náradím. (Vďakabohu som zatiaľ nikomu neublížila :-D). Ak chcete bodypump trénovať doma, máte možnosť si náradie požičať. (Ja to radšej nerobím, nechcem aby sme doma prišli k úrazu, hlavne ten náš aktívny Richard. Cvičím podlľa videí tie tréningy, na ktoré náradie nie je nutné.)
Teším sa, že počas karantény takto pomáhajú sebe aj ostatným, ktorí nielen k nim chodievajú cvičiť.

Aktívne cvičenie spolu, no tentokrát virtuálne
3. Active Life
Mnohí ich určite poznáte ako skupinku nadšencov, ktorí rozbehali Košičanov a ponúkajú im možnosť spoznať naše mesto behom, ako to majú v slogane. Avšak ani tieto skupinové behy teraz nie je možné organizovať. Prišli ale s myšlienkou livestreamov rôznych cvičení cez Facebook. Začalo to udalosťou uplynulého víkendu s názvom Charity Run Weekend. V piatok, 20.marca 2020 sa mal konať nesúťažný beh na Hlavnej v Košiciach, z ktorého celý výťažok pôjde štyrom detičkám s ochorením SMA1 (Riško, Alex, Amélia, Alexej).
Ak aj niekto bežať nemohol, rátal sa aj virtuálny beh kdekoľvek na svete počas celého víkendu.
A “vďaka” aktuálnej situácii to bolo virtuálne úplne celé. Okrem individuálnych behov, ktoré ľudia absolvovali, vylepšilo združenie Active Life túto udalosť o cvičenia s rôznymi trénermi naživo cez Facebook. V piatok večer tabata s Gabim, v sobotu ráno bodycombat s Neonkou, v nedeľu ráno funkčný tréning s Radom. Všetko z pohodlia vášho domova. A teším sa, že livestreamy budú pokračovať v časoch pravidelných behov. O to ľahšie to bude – “nabehnúť” neskôr k skupine bežcov ?
Kedy cvičiť?
Je to veľmi individuálne. Mne sa najlepšie cvičí ráno, krátko po tom, ako rozlepím oči. Veľakrát sa premáham, ale využijem čas, lebo Riško sa práve ráno stále pekne hrá sám, prípadne sa ku mne občas pridá (potom už mám aj osemkilové náčinie :-D) a naštartuje ma to do celého dňa. Niektoré livestreamy sú večer, a to je tiež fajn.
Rôzne videá či tréningy naživo momentálne robia aj iné weby či YT kanály, spomeniem napríklad GymBeam.sk alebo Fitshaker.sk. Stačí si len vybrať podľa svojich preferencíí, času, možností.
Aké má cvičenie doma výhody?
Spríjemnenie dňa, ktorý väčšinou máme zaváľaný varením, pečením, home officom, či učením s deťmi. Ak je to ráno, pre mňa je to veľká energia na prebudenie a ľahšie zvládanie každodenných povinností. A okrem toho, že podľa väčšiny videí cvičíte kedy vám to vyhovuje, plusom je tiež to, že po skončení karantény sa v tom dá pokračovať. Doma, vonku, alebo priamo v priestoroch niektorých fitness centier či osobne s trénermi.
